Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

15. Budynek odwadniania osadu

Opis technologiczny

Osad zagęszczony z WKFo tłoczopny jest pompą jednośrubową do wirówki. Do rurociągu tłocznego dostarczany jest roztwór polielektrolitu aby zwiększyć efekt odwadniania.
Dawkowanie polielektrolitu to proces przygotowania osadu. Celem przygotowania osadu jest przekształcenie bezpostaciowej struktury osadu w osad o strukturze porowatej (łatwej do odwodnienia). Przygotowanie osadu zależy od metody odwadniania. Do rozwiązań odwodnień niskociśnieniowych(np.: wirówka) stosowane są właśnie polielektrolity kationowe.
Mechanizm działania polielektrolitu opiera się głównie na adsorpcji aktywności ich grup funkcyjnych, które łączą się z powierzchnią cząstek fazy stałej dzięki wiązaniom wodorowym oraz na obniżeniu potencjału elektrokinetycznego i ich flokulacji.
Dla substancji zawierających dużo substancji organicznych, bardziej skuteczne są polielektrolity kationowe. Osad z roztworem polielektrolitu dostarczany jest do wirówki, gdzie następuje rozdział osadu zagęszczonego i odcieku.
Rozdzielenie odbywa się w poziomym cylindryczno – stożkowym bębnie wirówki zawierającym ślimak wygarniający. Ślimak wiruje w kierunku zgodnym z obrotami bębna lecz z niewielką różnicą obrotów i transportuje osad do wyrzutnika znajdującego się w części stożkowej bębna.
Mieszanina odprowadzana jest do bębna centralną rurą znajdującą się wewnątrz ślimaka wygarniającego, który posiada otwory wyrzutowe i przez nie wskutek siły odśrodkowej mieszanina wyrzucana jest na wewnętrzną powierzchnię bębna. Tutaj następuje proces rozdziału mieszaniny, tworzą się dwa pierścienie  - ciała stałego bezpośrednio na ściance bębna oraz cieczy ponad ciałem stałym. Ciecz przelewa się do obudowy, skąd grawitacyjnie opuszcza wirówkę.
Faza stała transportowana jest ślimakiem do stożkowej części bębna, wynurza się ponad lustro cieczy, podlega dosuszeniu i wyrzutnikiem usuwana jest na zewnątrz obudowy, skąd przenośnikami transportowana jest do stacji higienizacji osadu.
W stacji odwadniania osad zostaje wymieszany z wapnem palonym, które dostarczane jest podajnikiem ślimakowym z zasobnika w porcjach 4,5 – 5 części osadu – 1 część wapna. Do zasobnika wapna doprowadzone jest sprężone powietrze, które zapobiega zbryleniu się wapna i jego swobodnemu opadaniu do dozownika wapna. Po wymieszaniu osad transportowany jest przenośnikiem ślimakowym na zewnątrz stacji na środek transportowy, którym osad jest wywożony na plac składowy.
Wymieszanie osadu z wapnem palonym powoduje wytworzenie się wysokiej temperatury na skutek reakcji wapna z wodą zawartą w osadzie. Temperatura reakcji wynosi ponad 800C. W tej temperaturze ulegają zniszczeniu bakterie Coli i Salmonella.

W skład zespołu odwadniania osadu wchodzą:

Wyposażenie

Opis techniczny

Stacja flokulacji (dozowania polielektrolitu)

Stacja flokulacji składa się ze zbiornika magazynowego polielektrolitu wyposażonego w podnośnik próżniowy do nasypywania flokulantu. Sproszkowany polielektrolit odmierza się dozownikiem do reduktora – strumieniem, skąd w wymaganych proporcjach wstępnie mieszany jest z wodą. Dalsze mieszanie i dojrzewanie roztworu następuje w zbiorniku zasobowym.
Przygotowany roztwór kierowany jest przez elektrozawory do zbiornika magazynowego roztworu, skąd dozowany jest do układu technologicznego (rurociągu tłoczącego osad).
Wyposażenie stacji dozowania polielektrolitu:

Zespół odwadniania osadu

W skład tego zespołu wchodzą:

Zespół higienizacji osadu

W skład zespołu wchodzą:

Jest to rozwiązanie indywidualne.

Uwagi eksploatacyjne

  1. Wykonywać przeglądy główne i bieżące zgodnie z DTR urządzeń.
  2. Przygotowywać roztwór polielektrolitu w zależności od potrzeb wirowania osadu.
  3. Wirówka nie może pracować bez uruchomienia przenośnika ślimakowego osadu odwodnionego.
  4. Po każdorazowym odwirowaniu osadu, wirówkę należy dokładnie umyć i oczyścić z pozostałych frakcji.
  5. Należy zwrócić uwagę na terminowe smarowanie łożysk wirówki.
  6. W czasie pracy przenośnika ślimakowego, należy sprawdzać czy nie grzeje się silnik napędzający przenośnik, co może być wynikiem przeciążenia.
  7. Podczas dłuższej przerwy, należy ze względów sanitarnych dokładnie oczyścić przenośnik z resztek osadu.

Gospodarka osadowa

Ustabilizowany osad w swoim składzie może posiadać metale ciężkie oraz inne substancje toksyczne.
Przed wykorzystaniem go w rolnictwie należy przebadać jego toksyczność. Jeżeli zawartość w/w substancji przekroczy dopuszczalne normy, wówczas osad nie powinien być wykorzystywany w rolnictwie ani ogrodnictwie.
Wykorzystywać go można w zalesianiu, zagospodarowywaniu nieużytków piaszczystych (np.: żwirownie) po uprzednim wymieszaniu go z glebą. Ustabilizowany osad z dodatkiem wapna stanowi doskonały nawóz.