Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

17. Stacja zagęszczania osadu nadmiernego

Opis technologiczny

Osad zagęszczony w zagęszczaczach grawitacyjnych spływa grawitacyjnie do pompowni operacyjnej z której tłoczony jest pompowo do stacji zagęszczania i na pompę jednośrubową którą tłoczony jest z odpowiednią wydajnością do wirówki. Do rurociągu tłocznego dostarczany jest roztwór polielektrolitu aby zwiększyć efekt odwadniania.
Dawkowanie polielektrolitu to proces przygotowania osadu. Celem przygotowania osadu jest przekształcenie bezpostaciowej struktury osadu w osad o strukturze porowatej (łatwej do odwodnienia).Przygotowanie osadu zależy od metody odwadniania. Do rozwiązań odwodnień niskociśnieniowych(np.: wirówka) stosowane są właśnie polielektrolity kationowe.
Mechanizm działania polielektrolitu opiera się głównie na adsorpcji aktywności ich grup funkcyjnych, które łączą się z powierzchnią cząstek fazy stałej dzięki wiązaniom wodorowym oraz na obniżeniu potencjału elektrokinetycznego i ich flokulacji.
Dla substancji zawierających dużo substancji organicznych, bardziej skuteczne są polielektrolity kationowe. Osad z roztworem polielektrolitu dostarczany jest do wirówki, gdzie następuje rozdział osadu zagęszczonego i odcieku.
Rozdzielenie odbywa się w poziomym cylindryczno – stożkowym bębnie wirówki zawierającym ślimak wygarniający. Ślimak wiruje w kierunku zgodnym z obrotami bębna lecz z niewielką różnicą obrotów i transportuje osad do wyrzutnika znajdującego się w części stożkowej bębna.
Mieszanina odprowadzana jest do bębna centralną rurą znajdującą się wewnątrz ślimaka wygarniającego, który posiada otwory wyrzutowe i przez nie wskutek siły odśrodkowej mieszanina wyrzucana jest na wewnętrzną powierzchnię bębna. Tutaj następuje proces rozdziału mieszaniny, tworzą się dwa pierścienie  - ciała stałego bezpośrednio na ściance bębna oraz cieczy ponad ciałem stałym. Ciecz przelewa się do obudowy, skąd grawitacyjnie opuszcza wirówkę.
Osad z wirówki tłoczony jest pompowo do WKFo.

Wyposażenie

Uwagi eksploatacyjne

  1. Wykonywać przeglądy główne i bieżące zgodnie z DTR urządzeń.
  2. Przygotowywać roztwór polielektrolitu w zależności od potrzeb wirowania osadu.
  3. Po każdorazowym odwirowaniu osadu, wirówkę należy dokładnie umyć i oczyścić z pozostałych frakcji.
  4. Należy zwrócić uwagę na terminowe smarowanie łożysk wirówki.