Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

1. Osadniki wtórne

Opis technologiczny

W osadnikach wtórnych stworzone są warunki zwolnionego przepływu, dzięki czemu występuje zjawisko sedymentacji kłaczków osadu czynnego.
Dobrze eksploatowany osad charakteryzuje się dużymi ciężkimi kłaczkami o dużej zdolności do sedymentacji i lepienia się. Pracujące zgarniacze osadu zapobiegają zaleganiu osadu na dnie zbiorników i jednocześnie przenoszą go do lejów osadowych, skąd poprzez rurociąg przepływa do przepompowni osadu recyrkulowanego i nadmiernego.
Zgarniacze na powierzchni transportują części pływające, osad flotujący do koryt, skąd następuje odpływ kanalizacją zakładową do przepompowni operacyjnej ścieków zakładowych. Ścieki oczyszczone przepływają korytami z przelewami pilastymi umieszczonymi na obwodzie osadników i odprowadzane są do przepompowni ścieków oczyszczonych lub rowu.

Opis techniczny

Osadniki wtórne są żelbetowymi zbiornikami, przepływ osadu ze ściekami odbywa się radialnie.

Parametry osadnika:

Wyposażenie:

Uwagi eksploatacyjne

Najczęściej występującym zakłóceniem w pracy osadnika jest wynoszenie większej ilości osadu czynnego na powierzchnię osadnika. Jeżeli wypływający osad występuje w postaci brył , ma barwę ciemną i lekko zgniły zapach, oznacza to, że na dnie osadnika zalega od dłuższego czasu osad i zaczyna zagniwać. Przyczyną jest nieprawidłowa praca zgarniacza lub brak lub zbyt mała wydajność recyrkulacji zewnętrznej.
Jeżeli wypływający osad ma właściwą barwę (brązowo – złocistą), nie ma zgniłego zapachu, znaczy to, że przyczyny należy szukać w zjawisku podwyższonego indeksu Mohlmana,. Decyzje zaradcze podejmuje technolog oczyszczalni.
W celu zapobieżenia negatywnym skutkom tego zjawiska należy:

Występowanie tzw. przebicia hydraulicznego w osadniku polega na wzburzeniu zalegającego na dnie leja osadu, na skutek zbyt dużego ponadnormatywnego napływu ścieków do osadnika /deszcze, roztopy/. Przyczyna tego może być też mała recyrkulacja zewnętrzna osadu.
Podstawowym obowiązkiem obsługi przy osadnikach jest utrzymanie ich w czystości, w tym szczególnie odpływowych koryt pilastych.
Zainstalowane na osadnikach zgarniaczepowinny podlegać bieżącej konserwacji, kontroli i obsłudze, zgodnie z ich DTR i instrukcją stanowiskową.