Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

19. Stacja dozowania kwasu octowego

Opis technologiczny

Stacja dozowania kwasu octowego zlokalizowana jest po południowej stronie osadników wstępnych pomiędzy drogą dojazdową do punktu zlewnego a osadnikami wstępnymi. Stacja składa się ze zbiornika dwupłaszczowego z PEHD i pompowni dozującej wyposażonej w 2 pompki dozujące. Rurociągi tłoczne od obu pomp doprowadzone będą przed kraty schodkowe i do komór denitryfikacji. Ręcznie będzie dokonywany wybór miejsca dozowania chemikaliów (przed kraty czy do komór denitryfikacji).
Zapewnienie w ściekach oczyszczonych wymaganych stężeń zanieczyszczeń zmusza do zastosowania wysokoefektywnych procesów usuwania azotu. Okresowo może zdarzać się, że dostarczane lotne kwasy tłuszczowe (LKT) i predenitryfikacja osadu recyrkulowanego nie wystarczą aby otrzymać wymagane stężenie azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych. W tym przypadku konieczne będzie dozowanie kwasu octowego, aby dostarczyć odpowiednią ilość węgla niezbędnego do procesu denitryfikacji. Po stwierdzeniu przekroczenia stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych zostanie uruchomiona stacja dozowania kwasu octowego. Ilość dozowanego kwasu zostanie ustalona na podstawie wielkości przekroczenia stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i ilości dopływających ścieków do oczyszczalni.

Wyposażenie

Zbiornik dwupłaszczowy z PEHD
V = 25 m3 D = 2500mm              L = 5780mm
Numer produkcji: 2698 – 14338 L – 6094
Medium: kwas octowy do 75%
Radarowy pomiar poziomu – leveiflex M FMP 40
Wibracyjny sygnalizator poziomu – ligui phant M FTL 50
Sonda przecieku ELH
Zawór bezpieczeństwa typ : BM1K
Absorber par.
Przepływomierz:
ABB ser. Nr DF41F / 010392
DN 80/PN 40
Materiał: sstel / PTFE / 2005 r.
Pompownia dozująca – pompki do kwasu octowego Milton Roy szt.2
Nr.1
Model: E 732 – 26 S
Seria: 0506961722 – 1
230 V, 50/60 Hz, 0.50 A
Max wydajność 30 l/h, max ciśnienie 4,1 bar
Nr.2
Model: E 732 – 26 S
Seria: 0506961722 – 2
230 V.a.c. 50/60 Hz, 0.50 A
Max wydajność 30 l/h, max ciśnienie 4,1 bar

Uwagi i czynności eksploatacyjne

Czynności eksploatacyjne w pompowni polegają na bieżącej kontroli pracy pomp, dozorowaniu poziomu w zbiorniku kwasu octowego (wskaźnik poziomu znajduje się na szafie S06 oraz na odpowiedniej stronie w komputerze) w przypadku pracy pomp w trybie automatycznym lub ręcznym, kontroli szczelności zbiornika (informacja w komputerze na podstawie przetwarzania sygnałów z odpowiednich czujników szczelności) oraz ustawianiu odpowiedniej wydajności pomp w zależności od potrzeb technologicznych.
Dawka kwasu octowego uzależniona jest od zawartości azotanów w odpływie z komór denitryfikacji oraz ilości napływających ścieków.
Dawkę można ustalić na podstawie poniższej tabeli i obliczeń.
Parametry technologiczne dozowania kwasu octowego lub etanolu na 1 m3 ścieków

Ustalenie ilości dozowanego kwasu:

Teoretycznie przy napływie ścieków surowych np.: 15 000 m3/d dawka 430 l/d powinna zbić 3,25 g/NNO3 z m3.
W trybie ręcznym sterowanie wydajnością pompy odbywa się poprzez regulację nastawy prędkości oraz regulację nastawy skoku na podstawie rzeczywistej wydajności pomp.
W trakcie rozruchu zbadano rzeczywistą wydajność pomp w l/h, którą przedstawia poniższa tabela:

Powyższą tabelę należy traktować tylko orientacyjnie ponieważ wydajność pomp uzależniona jest od gęstości kwasu która zależna jest od temperatury oraz stopnia zużycia pompy. Dlatego okresowo należy badać rzeczywistą wydajność.
Okresowo, po zmianie wydajności pompy dozującej należy przeprowadzić sprawdzenie rzeczywistego wydatku pompy (przez podstawienie naczynia na tłoczeniu i sprawdzenie objętości w badanej jednostce czasowej przeliczonej na wydajność godzinową) w celu ewentualnego doregulowania ustalonej wydajności. Zmiana wydajności pompki poprzez regulację pokrętłem skoku może się odbywać tylko podczas pracy pompki. Zabrania się wszelkich regulacji podczas postoju, gdyż grozi to uszkodzeniem pompy dozującej.
Dokonywać przeglądów bieżących w wyniku codziennych czynności konserwacyjno -obsługowych. Wszelkie usterki i nieprawidłowości winny być usuwane niezwłocznie.
Zwracać uwagę w okresie zimowym, czy nie nastąpiła krystalizacja kwasu w układzie dozującym ( przy wyłączonej pompie ).
Kwas octowy powinien być dostarczany specjalistycznym samochodem dostawczym bezpośrednio od producenta lub dystrybutora. Należy zachować szczególną ostrożność przy przepompowywaniu kwasu octowego z cysterny do zbiornika magazynowego z uwagi na właściwości żrące kwasu. Stosować odpowiednie środki ochronne z godnie z kartą charakterystyki produktu. Przepompowywanie odbywa się przez pracowników dostawcy przy nadzorze ze strony pracowników obsługi eksploatacyjnej. Ilość przepompowanego kwasu określa zamontowany przepływomierz. Ewentualną zawartość kwasu z węża należy wprowadzić do studzienki spustowej znajdującej się w miejscu spustu a ewentualne wycieki spłukać do studzienki. Czas magazynowania jest nieograniczony.
Obsługa armatury technologicznej - po przerwach w eksploatacji stacji dozowania kwasu octowego ( wynikających z braku konieczności dozowania) przed jej ponownym załączeniem do eksploatacji należy sprawdzić otwarcie lub zamknięcie poszczególnych zaworów technologicznych.