Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

6. Budynek krat

Opis technologiczny

W budynku krat znajduje się komora wytłumienia energii kinetycznej ścieków tłoczonych z trzech przepompowni z miasta. Z komory wytłumienia ścieki płyną kanałem prostokątnym betonowym na dwie kraty mechaniczne o prześwicie grzebieni 3 mm.
Zadaniem krat jest zatrzymanie ciał stałych i wleczonych zawartych w ściekach. Skratki zatrzymane na kracie zrzucane są do prasy skratek, gdzie są odwadniane i po sprasowaniu odprowadza się do pojemnika.
W budynku znajdują się również dwa separatory piasku, które mają za zadanie ostateczne oddzielenie piasku od cząstek organicznych z mieszaniny ściekowo – piaskowej.

Opis techniczny

Budynek krat i separatora piasku jest budynkiem dwukondygnacyjnym. Na parterze usytuowane są dwa separatory piasku i pojemniki na skratki i piasek.
W jednym pomieszczeniu znajduje się agregator prądotwórczy, który ma umożliwić pracę krat w przypadku braku prądu elektrycznego. Na piętrze budynku, w kanale prostokątnym znajdują się dwie kraty schodkowe oraz dwie prasy do skratek.
Komora wytłumienia znajdująca się w budynku została zlokalizowana w jego środku, jako konstrukcja żelbetowa, do której doprowadzony jest na poziomie parteru przewód tłoczny z przepompowni w mieście.

Wyposażenie

Pomieszczenie kraty

Pomieszczenie wyposażone jest w wentylatory mechaniczne, sterowane poprzez czujnik wykrywania metanu i siarkowodoru (lub ręcznie).

Pomieszczenie separatora

Uwagi eksploatacyjne

Prace przy obsłudze krat powodują bezpośrednie zetknięcie się obsługi ze ściekami surowymi. Prace te należy wykonywać w ubraniu i obuwiu roboczym – ochronnym.
Po wykonaniu prac obsługowych przy kracie, należy bezwzględnie umyć ręce w ciepłej wodzie.
Należy zwracać uwagę na utrzymanie czystości wokół krat i pojemnika na skratki. Zalecenia tego należy bezwzględnie przestrzegać w przypadku epidemii lub wystąpienia chorób zakaźnych.
Krata schodkowa jest urządzeniem bezobsługowym (wyłączając usuwanie skratek z pojemnika i ich higienizację oraz konserwację i remonty kraty).
Konserwacje i remonty wykonywać w składzie minimum dwuosobowym.
Krata schodkowa sterowana jest automatycznie dzięki sondzie ciśnieniowej, znajdującej się przed kratą. Istnieje również możliwość pracy ręcznej.
Do obowiązków obsługi należy bieżące oczyszczanie sondy poziomu sterującej pracę kraty.
Naprawy i remonty kraty wykonywane są zgodnie z DTR urządzeń.
Po zapełnieniu pojemnika, skratki należy przetransportować w miejsce wskazane przez odpowiednie służby sanitarne (składowisko odpadów komunalnych).
Należy utrzymywać maksymalne spiętrzenie ścieków przed kratą, co poprawia sprawność jej działania.
Ilość zatrzymanych skratek – około 0,3 – 0,5 m3 / d.