Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

5. Osadnik wstępny

Opis technologiczny

Zadaniem osadników jest wytrącanie zawiesin organicznych zawartych w ściekach na drodze sedymentacji.
Przed osadnikami zainstalowany jest deflektor z płyt PCW z nawierconymi otworami, który wymusza równomierny napływ ścieków na całej powierzchni osadników.
Ścieki po przepłynięciu przez deflektor przepływają przez pakiety z płyt falistych, stwarzają one odpowiednie warunki do strącania zawiesin. Zawiesiny w warunkach laminarnego przepływu opadają na dno osadnika, które wykonano w kształcie ściętych ostrosłupów.
Wytrącona zawiesina z dna usuwana jest grawitacyjnie , okresowo do przepompowni operacyjnej przy WKFo.
W osadnikach usuwane są również zanieczyszczenia pływające, głównie tłuszcze na drodze flotacji. Kożuch utworzony na powierzchni ścieków w osadniku zagarniany jest samojezdnym zagarniaczem do koryt, a stąd spływa do przepompowni operacyjnej przy WKFo. Ścieki z osadników pozbawione dużej ilości zawiesin, odpływają poprzez rury wprowadzone z tylnej ściany osadników do komory rozdziału przed reaktorami biologicznymi.

Opis techniczny

Osadniki wykonano w formie zbiorników żelbetowych zespolonych. W każdym osadniku zainstalowano pakiety z płyt pilastych o nachyleniu B = 550.
Część osadowa wykonano w kształcie koperty.
Osad odprowadzany jest trzema przewodami o średnicy 200 z każdego osadnika. Na przewodach zainstalowane są zasuwy klinowe.
Osad sflotowany, usuwany jest za pomocą zgarniacza umieszczonego na pomoście samojezdnym.
Pojemność czynna osadnika wynosi 3 x 214,3 m3.

Wyposażenie

Uwagi eksploatacyjne

Należy dokonywać spustu przynajmniej dwa razy na dobę, w tym celu należy: