Układ technologiczny oczyszczalni ścieków w Pile

4. Komora predenitryfikacji

Opis techniczno-technologiczny

Zapewnienie w ściekach oczyszczonych wymaganych stężeń zanieczyszczeń zmusza do zastosowania wysokoefektywnych procesów usuwania azotu. Jednym z tych procesów jest denitryfikacja osadu recyrkulowanego zwana predenitryfikacją aby rozróżnić ją od denitryfikacji prowadzonej w reaktorach biologicznych. Wprowadzenie tego procesu do układu technologicznego oczyszczalni ścieków przynosi dwie korzyści. Po pierwsze usprawnia proces biologicznej defosfatacji (mniej azotanów w komorze beztlenowej, które spowalniają proces defosfatacji), a po drugie zmniejsza ilość azotanów w ściekach oczyszczonych odpływających do odbiornika.
Proces denitryfikacji osadu recyrkulowanego może być prowadzony bez dodawania ścieków surowych lub z dodatkiem ścieków surowych. Bez dodawania ścieków surowych proces przebiega z wykorzystaniem węgla endogenicznego. Dodanie niewielkiej ilości ścieków surowych (czyli związków węgla) usprawnia proces denitryfikacji.
Przewiduje się możliwość prowadzenie procesu denitryfikacji według dwóch sposobów w zależności od skuteczności procesów. W przypadku niskiej skuteczności procesu denitryfikacji konieczne będzie dodawanie ścieków surowych. Ścieki surowe dostarczane są pompowo z komory ścieków surowych znajdującej się pomiędzy osadnikami wstępnymi a komorą rozdziału przed reaktorami biologicznymi.
Osad recyrkulowany dostarczany jest do komory z pompowni osadu recyrkulowanego i nadmiernego. Osad jest mieszany i dalej grawitacyjnie odpływa poprzez przelew płaski do komory rozdziału przed reaktorami. Czas zatrzymania w komorze wynosi ok. 50 minut dla recyrkulacji zewnętrznej ok. 200% i dopływie ścieków surowych w ilości ok.10% w stosunku do recyrkulacji.
Pojemność komory wynosi 775 m3. Komora jest zbiornikiem żelbetowym o średnicy 14m i wysokości czynnej 5m. Wysokość całkowita zbiornika 6 m. Zbiornik jest zagłębiony w gruncie 2 m. Część nadziemna zbiornika jest ocieplona. W zbiorniku wydzielona jest komora z przelewem płaskim długości 3 m.
Pompownia ścieków surowych jest zlokalizowana w istniejącej komorze ścieków surowych powiększonej o komorę zasuw. Pompa podająca ścieki surowe do komory zamontowana została w komorze ścieków surowych. Czas pracy pompy i jej postoju zależeć będzie od ustalonego stopnia dozowania ścieków i natężenia recyrkulacji osadu. W dobudowanej komorze zasuw zamontowane są dwie zasuwy, zawór zwrotny i przepływomierz.

Wyposażenie

Komora predenitryfikacji

Mieszadło:

Producent: Flygt
Typ/Nr: 4650.410-0480052
Moc: 5,5 kW
Napięcie: 400V gwiazda
Prąd: 17A
Obroty:475 obr./min.
Masa: 150 kg

Żurawik do mieszadła

Producent: ZBUD Dąbrowa Tarnowska
Typ: ZSW-15
Nr fabr.: 625
Udźwig: 0,15 t
Masa: 53 kg

Wciągnik:

Producent: ZBUD Dąbrowa Tarnowska
Typ: WRL-65
Nr: 2719
Udźwig: 0,15 t
Rok prod.: 2004
Masa: 12 kg

Pompownia ścieków surowych

Pompa ścieków surowych:

Producent: Flygt
Typ/Nr: 3102.180-0480584 wirnik 423
Moc: 3,1 kW
Napięcie: 400V gwiazda / 230V trójkąt
Prąd: 6,7 / 12A
Obroty: 1445 obr./min.
Masa: 113 kg
Wydajność rzeczywista: 169 m3/h

Przepływomierz:

Producent: ABB
Typ: MF/E1011WW10A105ER1301111
Nr: P/52989/1/3TAG

Żurawik:

Rok prod.: 2004
Masa: 12 kg
Producent: ZBUD Dąbrowa Tarnowska
Typ: ZSW-15
Nr fabr.: 628
Udźwig: 0,15 t
Rok prod.: 2004
Masa: 53 kg

Wciągnik:

Producent: ZBUD Dąbrowa Tarnowska
Typ: WRL-65
Nr: 2727
Udźwig: 0,15 t

Uwagi i czynności eksploatacyjne

Czynności eksploatacyjne w komorze denitryfikacji i pompowni polegają na bieżącej kontroli pracy mieszadła i pompy. W zależności od wielkości strumienia osadu recyrkulowanego należy regulować pracę pompy  poprzez zmianę czasu pracy pompy w danym cyklu.
Mieszadła powinno pracować w sposób ciągły, natomiast pompa w zależności od zapotrzebowania – czas pracy pompy określa technolog.
Przed odejściem od szafy sterowniczej należy sprawdzić czy pompa została wyłączona lub załączona w trybie automatycznym.
Zbiornik należy utrzymać w czystości. Wskazane jest, aby regularnie usuwać z linek pompy i mieszadła, czujników poziomu oraz kabli zasilających nagromadzone zanieczyszczenia stałe.
Podczas przeglądów bieżących i remontów głównych należy uzupełniać powłoki malarskie. Należy dbać aby armatura była sprawna i należycie zakonserwowana.